۱۴
دکتر محمودی بختیاری: شاهنامه، خردنامه است
پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۴
دکتر محمودی بختیاری: شاهنامه، خردنامه است
 
ایبناینوز / سرویس فرهنگی و هنری / گزارش / فرشید خدادادیان*

دکتر علیقلی محمودی بختیاری، پژوهشگر و مؤلف سرشناس ایرانی در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در فرهنگسرای اندیشه تهران، فردوسی را پیام آور خردگرایی و شاهنامه را آبشخور عارفان دانسته و بر لزوم خوانش دقیق و ژرف نگری در این مهمترین اثر ادبی پارسی زبانان تاکید کرد. 

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سالهای پیشین با شکوه و استقبال بیشتری برگزار گردید. در کنار برنامه های متعدد دولتی و سازمانی که شائبه تبلیغاتی و انتخاباتی بودن برگزاری آنها (که گاه ممکن است جنبه فرهنگی این روز و این مناسبت را کم اثر تر نماید)، انجمن ها و گروههای مردم نهاد و فرهنگی نیز صمیمانه و با نیتی صرفاً فرهنگی برنامه های خود را برای گرامیداتش فردوسی ارائه نمودند. 

انجمن ادبی فردوسی در تهران از جمله این تشکل های مردم نهاد است که با برگزاری مجلس نکوداشتی به این مناسبت، با عنوان "شبی با فردوسی"، نام و یاد حافظ زبان و ادب پارسی و خالق شاهنامه را گرامی داشت. 

در این برنامه فرهنگی، دکتر محمودی بختیاری، پژوهشگر و اندیشمند کوشا در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران زمین و نویسنده کتاب ارزشمند "شاهنامه، آبشخور عارفان"؛ طی سخنانی ضمن خجسته باد این مناسبت فرهنگی به تمامی فارسی زبانان و خصوصاً باشندگان در جلسه، پیام اشو زرتشت را مبتنی بر نیکی و خرد دانسته و سفارش ایشان به نیک اندیشیدن و اندیشه ی نیک را به نیکی گفتن و سرانجام، گفتار نیک را به خوبی عمل نمودن را تاییدی بر اهمیت "خرد" دانسته و گفت: «فردوسی نیز شاهنامه را بنام انسان خردمند آغاز نموده و پیام انسان خردمند را به مردمان می رساند». 


(تصویر: سخنرانی دکتر علیقلی محمودی بختیاری در مراسم روز فردوسی، تهران، 25 اردیبهشت 1392)

دکتر محمودی بختیاری با اشاره به اهمیت انسان در هستی، دانش و خرد را نخستین و انسان را آخرین و کامل ترین آفریده دانست و با اشاره به این بیت از سعدی که می گوید: "نه هر آدمی زاده از دد بهست / دد از آدمی زاده ی بد بهست" یادآور شد: «در دایره هستی هنگامی که انسان خرد گرا باشد، ارزش پیدا می کند. وگرنه، انسان بدون خرد، فاقد ارزش است و فردوسی بیش از همه به این دلیل ارزشمند و تاثیر گذار است که انسان را به خرد گرایی تشویق می کند و در حقیقت اثر سترگ او شاهنامه در حقیقت، خردنامه است». 

این استاد دانشگاه همچنین شاهنامه را مهمترین آبشخور و منبع فکری عرفان دانسته و با اشاره به ریشه یابی و نگرش فرهنگی اندیشمندان بزرگی همچون مولانا، عطار، انوری و شیخ محمود شبستری، تاثیر گذاری فردوسی بر این اندیشمندان را بسیار مهم دانست. 

دکتر محمودی بختیاری با اشاره به تاثیر گذاری فردوسی و شاهنامه بر حوزه اندیشه، توجه به نیک پنداری و نیک گفتاری و نیک کرداری را تاکید حکیم توس بر موضوعی دانست که در عرفان نیز بسیار بدان تاکید شده است و آن اهمیت انسان خردمند است. 

در جلسه شبی با فردوسی، که استاد شمس خلخالی، دبیری و اجرای آنرا بر عهده داشت؛ هنرمندان و سخنرانان دیگری همچون: استاد پرویز بهرام، حسن جعفر تبار، دکتر هوشنگ طالع، استاد محمد سلمانی، فرنگیس توسی، ناهید بهرامی، الهام جعفری و ارکستر گل های نوین به خوانندگی علی فاطمی به اجرای برنامه پرداختند. 

ببه گزارش ایبنانیوز، برنامه فرهنگی شبی با فردوسی، همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در فرهنگسرای اندیشه تهران و میزبانی انجمن فردوسی تهران و با حضور جمع کثیری از علاقمندان برگزار گردید.
کد مطلب: 7635
Share/Save/Bookmark
شیرین دخت
۱۳۹۳-۰۴-۱۵ ۰۰:۰۲:۴۲
شاهنامه خردنامه ایرانی وهمان فرّه ایزدی است .خردنامه فردوسی یعنی تقابل خرد با جهالت، شاهنامه به منزلۀخون وشناسنامه ایرانی است. گفتار نیک . پندارنیک.
کردارنیک در کتاب فردوسی حاکی از تلاش او برای زنده نگاه داشتن فرهنگ وآیین ایران است.
مازیار فرجی بیرگانی
۱۳۹۳-۰۱-۲۵ ۲۰:۳۶:۵۷
درود بر
مردانی که همیشه مایه افتخار ایران زمین اند.
کوهرنگ (چلگرد)
۱۳۹۳-۰۱-۲۴ ۱۴:۱۳:۰۰
دکتر علیقلی محمودی بختیاری را باید فرزند اول فردوسی در شناخت فردوسی شناسی و احیاء کننده شاهنامه در ایران بدانیم و بنامیم. درود بر غیرت و عزت دکتر محمودی و ناز شست فرشید عزیز.
اسماعیل فرهادیان
۱۳۹۲-۰۳-۰۱ ۰۴:۰۴:۲۱
دورود بر فرهیختگان پاک ایرانی چون دکتر محمودی بختیاری، چقدر زیبا گفت: شاهنامه یک خرد نامه است و سپاس ما بر همکار عزیز و روزنامنکار خوب آقای فرشید خدادایان. اسمعیل فرهادیان
جباری جنتمکان
۱۳۹۲-۰۲-۳۱ ۱۶:۳۹:۳۸
درود بر شما بختیاریها که میراث دار شاهنامه اید
تهران
۱۳۹۲-۰۲-۳۰ ۲۳:۲۲:۱۴
کاملا با رها خانم موافقم. پیشرفت جز با علم و دانایی حاصل نخواهد شد.
درود بر همه ایرانیان دانا
ایرانزاد
۱۳۹۲-۰۲-۳۰ ۲۱:۴۹:۰۴
درود بر افریننده خردنامه فردوسی و اساتید فردوسی شناس مانند دکتر محمودی.
رها بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۲۹ ۲۰:۵۴:۱۲
بد بختانه ما از شاهنامه تنها برای حماسه خوانی در مجالس استفاده میکنیم در حالیکه سخن های خردمندانه را کمتر بیاد داریم و در زندگی بکار می بریم. فردوسی برای همین شاید سروده بود.
بزرگی سراسر به گفتار نیست/ دو صد گفته چو نیم کردار نیست.
درود بر فردوسی زنده گر زبان فارسی نیاکان.
رها بختیاری
۱۳۹۲-۰۲-۲۹ ۲۰:۴۰:۰۶
درود براستاد که براستی بایست شاهنامه را خردنامه خوانده شود. ایکاش ایرانیان تنها این سروده زبانزد فردوسی را در زندگی اجتماعی ملی خود بکار می بستند که هزار پیش سرود توانا بود هرکه دانا بود. این فرموده خردمندانه را فردوسی برای ایرانیان و فارسی زبانان سرود اما کشورهای پیشرفته انرا بکار بستند. کشور هائی مانند ژاپن که تنها بر پایه دانائی و دانش توان و داراترین در جهان شدند.
ناصر حسینی منجزی - اصفهان
۱۳۹۲-۰۲-۲۹ ۰۹:۵۲:۱۵
چو ایـران نباشد، تن من مبـاد / بدین مـرز و بـوم، زنده یک تن مبـاد
همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی روز چهارشنبه مورخ 25 اردیبهشت 1392 از ساعت 3 الی 7 بعد از ظهر در تالار باشگاه رفاه کارگران واقع در خیابان چهارباغ بالای اصفهان با حضور پر شکوه جمع کثیری از هنرمندان و علاقه مندان بختیـاری و اصفهـانی برگزار گردید.
ز شهنـامه، گیتـی پُـر آوازه است/ جهـان را کُهـَن کرد و خـود تـازه است

نخـوانند بر مـا ، کسـی آفـــرین/ چو ویـران بود ، بـوم ایـــران زمیـــن
علی کیانی
۱۳۹۲-۰۲-۲۹ ۰۸:۱۴:۰۰
روز 25 اردیبهشت پیام عمومی رو گوشیم در شهر ایذه آمد. اگرچه جنبه تبلیغاتی داشت ولی برایم جالب بود. این روز که بزرگداست فردوسی بود بر صاحبان خرد تبریک گفته بود. آن فرد جدا از کار تبلیغی خود کار فرهنگی دیگری هم کرده بود که تمام شهروندان متوجه روز بزرگداشت این حکیم فرزانه نیز شدند.
ال..قلی
۱۳۹۲-۰۲-۲۸ ۱۴:۲۶:۵۰
بخدا که مو گهدم محمود به پشتم | به خدا که ایکشم هرکی که کشتم
شاپورمقامی/اهواز
۱۳۹۲-۰۲-۲۷ ۱۵:۳۷:۱۳
درود بر حکیم خردمند جهان فردوسی بزرگ.
مسعود
۱۳۹۲-۰۲-۲۶ ۲۱:۳۹:۴۵
درود بر استاد فرهیخته دکتر محمودی و همچنین همکار خوب روزنامه نگارم فرشید عزیز
زنده باد راه و مرام فردوسی بزرگ