داخلی سياسی خبر
۵۴
فیلم"صنوبر" نماد توهین به تاریخ ایران و بختیاری
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۵
فیلم"صنوبر" نماد توهین به تاریخ ایران و بختیاری
 
یک بختیاری در آخرین پست وبلاگش نوشته است: 

صنوبر ، عنوان فيلم سينمايي و سريال تلويزيوني بود كه با مشاركت دفتر طرح و برنامه شبكه يك سيما و مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام (ره) تهيه شده است. داستان اين مجموعه مربوط به دوران نوجواني حضرت امام خميني (ره) و در برگيرنده مقاطعی از تاريخ كشورمان است و حوادث و رويدادهاي آن تقريباً همزمان با جنگ جهاني اول است كه كشور به اشغال بيگانگان در آمده است.

متاسفانه وقایع روایت شده در این سریال نیز مانند دیگر سریالهای محمد ورزی، دستخوش تحریف است. این سریال، بختیاریها را راهزن و غارتگر نشان داده است. هیچ واکنش منفی را از سوی بختیاریها درپی داشته است.

درست است که این سریال در مورد امام خمینی (ره) این شخصیت برجسته تاریخ معاصر است ولی توهین به یک قوم در این سریال و واکنش به این توهین، هیچ منافاتی با بزرگداشت امام ندارد. این سریال دوباره قرار است پخش شود و شما بهتر است آن را ببینید. در این سریال با وقاحت تمام به بختیاری و لباس بختیاری توهین می شود. در چند سال پیش که این سریال پخش می شد دزدان و غارتگران را در لباس بختیاری نشان می داد. حتی عده ای غارتگر را نشان می دهد. حتی این القا می شود که پدر امام (ره) را بختیاریها کشتند. متاسفانه نخبگان قوم بختیاری در آن زمان واکنش قاطعی نشان ندادند و الان شاهد تکرار نمایش این فیلم هستیم.

بنده به عنوان یک فرد ایرانی و بختیاری و کوچک همه ملت و بختیاریهای عزیز از این طریق و از راه های مختلف دیگر از جمله در بحثها و گفتگوها با دیگران و دوستان، به این سریال اعتراض می کنم و پخش آن را توهین به قوم بزرگ و آزادیخواه بختیاری می دانم و تکرار پخش آن را به صلاح کشور عزیزمان ایران نمی دانم و پخش این قبیل سریالها را در راستای تجزیه ایران و بدبین کردن قوم بزرگ و دلیر بختیاری به نظام می دانم. رسانه به اصطلاح ملی، بهتر است در راستای منافع ملی ایران گام بردارد و برای نظام و ایران عزیز دشمن تراشی نکند.

آیا مزد بختیاری که قرنها در خدمت تمامیت ارضی ایران بوده، این است که دزد و راهزن معرفی شود؟ چرا کار به جایی رسیده که الان کسی جرات می کند و در بین شصت هفتاد میلیون ایرانی، ده پانزده میلیون ایرانی دیگر را که برای کشور خونها و شهدای زیادی (در فتح قندهار – مشروطه - جنگ تحمیلی ودیگر عرصه های جهادی کشور) تقدیم کرده اند، دزد و غارتگر نشان دهد.

خوب است ما نیز در مورد دیگر اقوام و افراد مورد احترام آنها چنین برداشتهایی داشته باشیم؟ مثلا بگوییم بیشتر آنها کمونیست دزد و غارتگر بوده اند؟ بختیاری هیچ موقع به دیگران بی احترامی نمی کند. و به عبارت دیگر، «اصل دار» هیچ موقع خطا نمی کند و این گونه توهینها و خطاها فقط از یک سری آدم بی اصل و بدون هویت سر می زند.

الان که دوباره تیزر پخش این سریال را دیدم، خونم به جوش آمده و این مطلب را نوشتم. امید است دیگر بختیاریها نیز واکنشهایی در حد توان خود داشته باشند. مثلا این واکنش از سوی محسن رضایی و یا نمایندگان مجلس استانهای لرستان، چهارمحال بختیاری، کهگلویه و بویراحمد، خوزستان و... می تواند به گونه ای دیگر باشد. مخصوصاً که الان نزدیک انتخابات هستیم.
کد مطلب: 5903
Share/Save/Bookmark
منجزی چراغی-چغاخورنشین
۱۳۹۲-۱۲-۲۸ ۲۰:۳۸:۳۴
باسلام خدمت تمامی هموطنان بختیاری که همیشه افراد پرافتخاری برای میهنمان بودند و خواهند بود. من به عنوان یک بختیاری در اعتراض به فیلم هایی که به اقواممان توهین میکنند شما را یاری میکنم. من اجازه نمیدهم به بختیاریهای عزیز توهین کنند. از سایتان متشکرم. منجزی از سیبک
سوزان
۱۳۹۲-۱۱-۲۱ ۱۷:۱۳:۴۳
دست وردارید از تحقیر قومیت و نژاد هم دیگه. اخر اخرش به هموتون می گن ایرانی. و اینهام هیاهو برای هیچه. کسی که برای خودش ارزش قائل نیست برای دیگران هم ارزش قائل نیست!
لر ها محروم نگه داشته شدند تقصیر کیست ؟
همان کسانی که تاب دیدن رشادتهای گذشته انها را در تاریخ ایران ندارند. شرم کنید و در این اوضاع حساس خودتان را مضحکه عام و خاص نکنید. شما که بلد نیستید فیلم بسازید و مردمتان نود درصد ماهواره می بینند باید عیب را در خود جستجو کنید. مردم شما را دوست ندارند چون شما مردم را دوست ندارید.
حق شناس
۱۳۹۲-۱۱-۲۰ ۱۵:۵۶:۴۱
فقط من میگم بختیاریهای عزیز سکوت بس است . دشمن در کمین است . اتحاد اتحاد لازمه ی هر کاری است . به پا خیز ای برادر لر که بد جوری مظلوم شده ای در مقابل بی صفتان زیر بوته ی. این مملکت مدیون لرهاست نه ضرغامی نژادپرست ازخودراضی .
بختیاری از خوزستان (ایذه)MIR
۱۳۹۲-۱۰-۰۱ ۱۹:۰۲:۲۳
بنظر من برخی از آدمهای قومیت گرا میخواهند عقده ی خود را نسبت به بختیاری ها نشان دهند و باید بختیاری هایی که در سینما و تلویزیون هستند جبران کنند
بدون نام
۱۳۹۲-۰۹-۲۲ ۰۴:۱۲:۵۱
درود بر پایه های هخامنشیان بختیاری های سلحشور
بهمن باران
۱۳۹۲-۰۲-۰۳ ۱۹:۲۹:۳۶
ای دریغا پس کجا رفت ایل من. فصل کوچ امد کجاست فامیل من. موقع کوچ است پاک ایل کرد بار. نیست اثر از ایل من در کوهسار. گله ها کو ؟ نیست صدای زنگشان. بیقرارم و شدم دلتنگشان. ورگه ها پاک خالی است و چاله ها سرد. ای دریغا روزگار با ایل چه کرد.
(اسو خو بی که داس و برزگر بید. زه غم و غصه دلها بدر بید)
دانیال بختیاری
۱۳۹۲-۰۱-۱۸ ۰۲:۳۱:۲۳
با سلام، وقتی اعتراض میکنیم و صدایی شنیده نمیشود از مسولان چه فایده ای؟ وقتی خان بزرگ بختیاری شیرعلی مردان خان بختیاری توسط یک مشت بی خبر بی سواد کوچک شمرده میشود و در همین راستا یک کارتون تحت عنوان "شیطنت های شیرعلی مردان خان" ساخته میشود باید فاتحه ی ایران را خواند... چرا کسی جرات نمیکند به ترک ها توهین کند؟ لطفا اعتراض ها را تا خود گوش مسولان بلند کنید
خسروي مقمرهي
۱۳۹۲-۰۱-۰۴ ۱۳:۱۳:۱۶
اندیشه نیک - کردار نیک - پندار نیک

نمـودم به تـاریخ مـن بررسی
به از بختیـاری ندیدم کسی
به نـاموس غیـرت بود پایبنـد
به تـاریخ هـرگز ندیده گزند
زنش شیـرزن مردمش شیرمرد
نـدارند همتـا به روز نبـرد
چه در قم چه کرمان چه در قندهار
نمودیم ما دشمنـان تار و مار
چه گـویم که افغـان در اصفهـان
قلـم شرم دارد که سازد بیـان
گر ایران زمین بختـیـاری نداشت
گمانم که از بخت یاری نداشت
نخورد بختیـاری به میدان شکست
که یزدان پرستنده خسرو پرست
بُوَد بختـیـاری کـر بی نظیـر
که هم دست دل باز و مهمون پذیر
عمو یادگار
۱۳۹۱-۱۲-۰۸ ۱۷:۳۴:۴۷
بیش از هشت مورد ابراز محبت حضرت امام ره به جماعت بختیاری در صحیفه نور به چشم می خورد.
اهمیتی ندارد که صدا و سیما چه می سازد
مریم
۱۳۹۱-۰۸-۰۸ ۰۹:۰۲:۵۸
من هم با نظر آقای وطن پرست موافقم.
راه های بین شهری ایران در زمان های قدیم پر از راهزن بوده ، و این راهزن ها می تونستند از هر قومی بوده باشند، و اگر توی این فیلم راهزن ها لهجه ی بختیاری داشتند دلیل به توهین به کل مردم بختیاری نیست. مطمئنا نمی تونستند برای راهزن ها به فرض از گویش خراسانی یا سیستانی استفاده کنند چون باید نزدیک به اون منطقه ای که این وقایع اتفاق افتاده باشند!
وطن پرست
۱۳۹۱-۰۷-۰۸ ۱۵:۲۵:۵۶
در بسیاری از فیلمها افرادی از اقوام مختف با لباسهای محلی به عنوان دزد و یا نقش منفی حضور دارند و افرادی از همان ایل مردمانی پاک سرشت و نیکو.
بهتر است با دیدی مثبت و بدور از تعصب به تاریخ بنگریم، دزدی و مردانگی دو خصلت موجود در تمام انسانها می باشد امّا تاریخ مردانگی بختیاری و لر و کلاً ایرانی را بر خصایص بد آنها مانند زمینه بر متن کوچک نمایانده.
در زندگی نامه امام جزئیات سرقت و غارت و همکاری و چشم پوشی برخی خوانین از اعمال سارقین آمده و ما نباید قائل به سانسور و تغییر زندگی نامه هیچ انسانی باشیم.
بختیاری و لر همان است که تهران را فتح می کند و مردانه بون تعرض به احدی آنجا را ترک می نماید. این همان واقعیت زیبای کلی قوم است که داستانهای تلخ عده ای راهزن را می پوشاند.
شاهرخ بامدی
بهادر
۱۳۹۱-۰۵-۰۸ ۰۰:۱۵:۴۸
بختیاری ها ضعیف شده اند. دیده چیزی ندارن برا دفاع ازخودشون. بختیاری دیگه تعصب نداره. دل منم از این بابت پره. ولی وقتی نمیتونی کاری بکنی، فقط باید حسرت خورد
خسروي مقمرهي از كوهرنگ
۱۳۹۰-۱۲-۲۷ ۰۹:۱۴:۵۵
گرگها خوب بدانند که در این ایلِ غریب /
گر پدر مُرد ، تفنگِ پدری هست هنوز
گر چه مردانِ قبیله همگی کُشته شدند /
در گهواره چوبی ، پسری هست هنوز
آب اگر نیست ، نترسید که در قافله مان /
دلِ دریائی و چشمانِ تری ، هست هنوز
زنده باد سردار اسعد بختياري رهبر فقيد قوم بختياري
آنزانی
۱۳۹۰-۱۲-۲۴ ۱۹:۳۰:۱۶
چه کنیم که چشم دیدن قدرتمو رو ندارن...
رضا اولاد حاج علی
۱۳۹۰-۱۲-۱۶ ۱۱:۱۴:۴۶
به نظر من شاخصهای توسعه انسانی درمناطق بختیاری نشین بدلیل بافت عشایری وشاید بدین بهانه تاکنون عقب مانده است که باانتخاب نمایندگان علمی وتوانا وتوسعه کارخانجات درمناطق بختیاری نشین می توان سطح رفاه اجتماعی که درنهایت منجر امنیت روحی روانی میگردد کمک بزرگی به توسعه وبازگشت اقتدار سابق نماید.
سیامک از کرستان
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۲۱:۲۳:۲۵
چرانظرمن رو چاپ نکردی من حرف خاصی نزده بودم.
دیگه توسایتتون نمیام.
بازم میگم به امیدروزی که از کسی ترسی نداشته باشیم.
غلام غیبی- کوهرنگ
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۶:۴۰:۱۳
سلام به همه کسانی که صاحب ایران هستند ازجمله هم تبارهای بختیاری ام:
مطئما باشید با کوچک و یا توهین کردن به اقوام ایرانی کسی بزرگ نمی شود . شکوه ،جلال وهویت برای خود نمی سازد. فقط می خواهند چند صباحی با پول چاپلوسی که از این راه کسب کرده زندگی خوب وخوشی را سپری کنند. اگر جنگی علیه کشور رخ دهد امثال اين فرد اولین کسانی هستند که مثل موش به سوراخ می خزند و یا از کشور فرار می کنند و یا به نفع کشور متخاصم جاسوسی می کنند. کسانی مقابل دشمن می ایستند که صاحب ایرانند و یا آریایی اصل می باشند. با پوزش از مخاطبان محترم مطمئن باشید دریا به "دهان" كسان نجس نخواهد شد!
سیامک از کرسان
۱۳۹۰-۱۲-۱۳ ۲۰:۲۵:۲۴
ماها با چند تا کامنت در ایبنانیوز نمیتونیم کاری بکنیم و نمیتونبم جلوی این توهن ها رو بگیریم. اون بختیاری هایی که یه سمتی دارن و میتونن حرفشون رو به گوش همه برسونن باید کاری بکنن که متاسفانه هیچ عکس العملی نشون نمیدن.
درضمن من چند تا کامنت گذاشتم نشون ندادین. امیدوارم هیچ وقت از هیچکسی جز خدا ترسی نداشته باشیم.
خسروي مقمرهي
۱۳۹۰-۱۱-۲۶ ۰۸:۳۹:۰۹
گويلم سفت بكنين دياله زينِ
ميلادخان زنو نهاد جنگ پسينه
گويلم سفت بكنين دياله تنگِ
ميلادخان زنو نهاد جنگ تفنگِ
بختياري تا هدس جا نره شيرون
ميلادخان جنگ نهاد به منه تهرون
اسبونتون زين كنين بياين وا دياري
ميلادخان اسم دراورد سي بختياري
سالاري ميلادخان ميداودي به خدا همه هيبتت هيبت بختياريه وهم تعصب وغيرتت تعصب بختياري است . تاابد در تاريخ بختياري ثبت خواهي شد .اميدوارم سايه ات هميشه برسربختياري ونامت بر تارك ستمديده زردكوه هميشه سرفراز جاودانه خواهدماند .
بازفت بالا
۱۳۹۰-۱۱-۱۷ ۱۶:۵۰:۵۹
آنان که ذات و ذریه مشخصی ندارد و... نانشان در گرو خم و راست شدن و چاپلوسی است، معلوم است که به قوم اصیل و بزرگ بختیاری توهین کنند و بختیاری ها را کوچک کنند ...
خسروي مقمرهي از كوهرنگ
۱۳۹۰-۱۱-۱۵ ۰۸:۲۳:۵۶
ميلادميداودي درروز دربي روي پيراهنش شعاري را كه دراصل درقلبش حك شده بود و برروي پيراهن نقش بسته بود را نوشته بود:
بيــــــــــــادمسعـــــــــــودبختيـــــــاري
كـــوگ تــــــــاراز
ازديدن اين نوشته بسيارشادشدم وبه خودم باليدم كه بالاخره يك بختياري بزرگ دينش رادرشناساندن ومعرفي اسطوره موسيقي بختياري به ملت ايران ، نسبت به سلطان آواز بختياري ادا كرد ، به قرآن عشق كردم وبه شرف اين بختياري زاده عزيز وگرامي وبزرگ درود فرستادم ونام ميلادميداودي براي هميشه درقلبم ماندگار شد وتاجان دربدن دارم اين حركت بزرگ را فراموش نمي كنم .
اين حركت جاي بسي تقدير وتشكر دارد تا ديگر بختياريها نيز به اين كار وبه نشر فرهنگ وتاريخمان همت گمارند لطفا توي تمام سايتها ووبلاگها دراينخصوص اقدام فرماييد.
درود برميلاد درود بر ميداود درود بربختياري
بيات
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۱۴:۴۳:۴۷
درود خدا بر ايل با اصالت بختياري
با اين فيلمها و حرفها نميتوانند بزرگي و منش بختياري را زير سوال برد ولي بايد جوابشان را داد كه ديگر اجازه بخود ندهند با ما اينطور برخورد كنند
رضا
۱۳۹۰-۱۱-۰۸ ۰۰:۴۴:۴۳
انشآالله نیت دفاع از سوابق درخشان ایل بختیاری تمامآ شیعی. دلاور. ایثارگر و جان نثاران ایران زمین باشد. نه نفع شخصی يك فرد. تیام
موسوی
۱۳۹۰-۱۱-۰۶ ۱۵:۱۸:۲۷
از مسئولان محترم سیمای جمهوری اسلامی می خواهیم مجوز تولید اینگونه فیلم ها که توهین به یک قوم اصیل ایرانی را دارد ندهند مطمئنا روح بلند حضرت امام ره نیز راضی نیستند که برای ساخت فیلم دوران کودکیشان به قوم بزرگ بختیاری توهین شود زیرا ایشان از رشادت این قوم در طول تاریخ پر فراز ونشیب ایران آگاه بودند وتاریخ ثابت کرده بختیاری همیشه وطن پرست بوده.
سردشت
۱۳۹۰-۱۱-۰۳ ۲۳:۰۷:۱۹
سلام اگر کسی قصد توهین به اقوامی را دارد با سرعت تمام فریاد غریبانه سر میدهم که پاک در جوار ناپاک هیچ زیانی نخواهد دید
سلطانی
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۱:۵۵:۵۷
وقتی خود لرها برای هم جوکهای تحقیر کننده کوک میکنند و جوک هارا به زبانی لری بختیاری شروع میکنند که یه لری..
هر و هر میخندند میخواستید دیگران حرمت نگهدارند . حرمت دیگران به خود با حرمت خود ما به خود است.
کورش آنزانی
۱۳۹۰-۰۸-۲۸ ۱۰:۲۴:۴۱
با درود
مطمئناً کس یا کسانی که این فیلم را تولید کرده خودعناصری بی وجود و بی هویت هستند که از هیچ تلاشی برای ارتقای پست و مقام خود دریغ نمی ورزند.
ایشان افرادی بی ادب در اجتماع هستند که بویی از فرهنگ و اصالت نبرده اند...
شاپورمقامی/اهواز
۱۳۹۰-۰۸-۱۴ ۲۱:۵۹:۲۴
اگر می خواهیم به طرف هر کی که پارس می کند، سنگی پرتاب کنیم، هرگز به مقصد نخواهیم رسیم.
خسروي مقمرهي
۱۳۹۰-۰۷-۲۴ ۰۹:۵۶:۵۱
ازقديم گفته اند دريا به دهن سگ کثیف نمي شود چون دريا ، بيكران است. پس بخاطر داشته باشيد كه بختياري با این کارها آلوده نمی شود و ...
جانم فداس سه تن
آريايي - بختياري - وطن
داریوش
۱۳۹۰-۰۷-۰۶ ۱۰:۳۹:۲۷
گویل اتحاد فراموش نوابوه.
اسعدبختیار
۱۳۹۰-۰۷-۰۵ ۰۵:۰۱:۵۷
باسلام به همتباران ؛لطفن درصورت امکان یک کمپین امضابرای اعتراض به نسبت ناروابه بختیاریهادرغالب وب طراحی کنیدهمه می دونن که عده ای قلم به مزد مثل خسرومعتضدباهمکاری صداوسیماقصدتحریف تاریخ وتحقیربختیاری رو دارن بایدخردمندانه به اینگونه اعمال اعتراض مؤثرکرد؛استفاده از الفاظ رکیک و نامناسب دردی را دوانمی کندبایدهشیاربود
آروين
۱۳۹۰-۰۷-۰۴ ۰۸:۴۶:۵۷
با ام آي اس موافقم
بختیاری شوشتر
۱۳۹۰-۰۷-۰۴ ۰۷:۲۲:۴۵
سلام
نمیدونم چی بگم کامنت کوروش رو بخونید متوجه اتحاد بعضی از عزیزان به ظاهر غیرتی می شوید.
ممبینی {رومز}
۱۳۹۰-۰۶-۲۵ ۲۳:۵۶:۴۸
متاسفانه این اولین بار نیست که به لرها و بختیاریها در صدا وسیما توهین میشود. چرانمایندگان ما که ایقدر اسم و رسم دارن کاری نمیکنند ؟ امیدوارم اصیل ترین قوم ایران به خود بیاید تا دیگر هر بی اصالتی حرف مفت نزند
شاهین
۱۳۹۰-۰۶-۱۹ ۲۱:۵۱:۱۶
اگر حضرت امام ره با مجاهدان مسلمان بختیاری مشکلی داشت چرا در اولین روزها انقلاب خطاب به ایشان فرمودند
پدران شما به مملکت خدمتها کرده اند شما هم مثل آنها باشید.
پیامی برای ورزی:
هرچه مرغ پیته اکنه / خاک به سر خوس اکنه
سجادمكوندرامهرمز
۱۳۹۰-۰۶-۱۷ ۰۹:۱۵:۴۸
بختياريها پايه گذار مشروطه
بختیاری تبار
۱۳۹۰-۰۶-۱۴ ۱۰:۳۶:۳۴
دوستان عزیز با نظر ام آی اس موافقم
چرا ترکها حق خود میدانند و حتی چهار نفر در نتیجه اعتراضاتشان کشته میشوند و همه به انها حق میدهند و عذر خواهی میکنند
ولی اهانت بدتر به بختیاری را حتی توجیه هم نمیکنند؟؟
از ماست که برماست
نمایندگان بی لیاقت ، قوم گرایی کورکورانه، بزدلی مسئولین محلی و دنیا دوستی و پست پرستی و ...
چرا هر کس توان دارد با راه اندازی یک وب لاگ اعتراضات خود را به گوش متولیان نمی رساند ؟
بیا .... تنها نمان به درد ... که این درد مشترک جدا جدا درمان نمی شود .
یا حق
مسجدسلیمان
۱۳۹۰-۰۶-۱۲ ۱۵:۵۰:۵۴
خیلی متاسفم. اونقدر ناراحتم که نمیدونم چی بگم. از محسن رضایی انتظار داریم کاری کنه... اقدامی... اعتراضی...
ممبینی
۱۳۹۰-۰۶-۱۲ ۰۸:۵۵:۰۸
بختیاریها درهمه دوران برای ایران واسلام افتخار افریدند
محمد
۱۳۹۰-۰۵-۲۸ ۱۷:۳۶:۲۰
درود. به گمونم ایما همبستگیمونه ز دست دادیمه. ایما بختیاری ها و لر ها وا اتحاد داشته بوییم
ام . آی . اس
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۳:۳۶:۲۵
با سپاس بابت این مطلب.
نقطه ضعف ما اینست که یک سازمان و یا جمعیت که توان (جسارت) سازمان دهی بختیاری ها را در مواقع مورد نیاز از جمله دفاع از فرهنگ و ابراز خواسته ها و بیان دردها و رساندن صدایمان به اطرافیان را داشته باشد نداریم. حتی هیچ سازماندهی برای ایام خاص اسلامی و انقلابی هم نداریم! مثلا" برای گرامیداشت روز قدس و غیرههم جسارت فراخوان دادن نداریم! کمی جسارت لازم است. تا کی باید سکوت کرد؟ چرا ترک ها حق خود میدانند که برای چاپ یک کاریکاتور در روزنامه دولتی و توهین به انها به خیابان بریزند و خودی نشان بدهند ولی ما هر روز شاهد توهین به خود باشیم و اینکار را نکنیم؟ چرا وقتی اصفهانیها آب کارون رو دزدیده و به بیابان و برهوت میبرند در حین اینکه زمین های اطراف کارون تشنه است کسی اعتراضی نمیکند؟ تا کی سکوت؟ مگر نه اینکه ما همان بختیاریها هستیم که همیشه به شجاعت و دلاوری مشهوریم؟ ...
یک بختیاری از کرمان
۱۳۹۰-۰۵-۲۴ ۰۹:۴۹:۲۷
بختیاری ها در هر کجای ایران و جهان که هستند باز هم بختیاریند و باید اتحاد و اصالت خودرا حفظ نمایند...
جهانگير سلطاني تهراني
۱۳۹۰-۰۵-۱۹ ۲۳:۲۱:۰۵
اگر بميرد لري جايش برويد گلي
اگر بميرن ترا ايران ميشه گلسرا
بدون نام
۱۳۹۰-۰۴-۰۹ ۰۵:۵۵:۳۹
پاسخ به کامنت یکی از دوستان:
همینمون مونده بود که بختیاری جماعت از ترک ها حرف بزنه. واقعا که. اگه ترکا ایرانین، پس عربا هم ایرانین. چرا چرت و پرت میگی بنده خدا. چرا همش از زنای ایرانی توی دبی میگید؟ ترکیه چی؟؟؟ خاک تو سرتون. ظاهراً برای شما ... ها ترکیه دوست خوبیه. دستای همدیگه رو محکمتر فشار بدید.
شاهين بختياري
۱۳۹۰-۰۴-۰۷ ۱۱:۳۹:۱۶
عده ای، چشم ديدن اقوام با تمدن و با فرهنگ و با تاريخي افتخارآميز همانند بختياري و لر و كرد را ندارند. از اين بيشتر انتظار نمي رود. درود بر قوم اصيل بختياری
yaghoob moradi
۱۳۹۰-۰۴-۰۵ ۲۲:۴۸:۲۷
سپاسم به درگاه باری بود
که نسبت مرا بختیاری بود
گر ایران زمین بختیاری نداشت
بر آنم که از بخت یاری نداشت
به امید روزهای خوب...گویل
منجي
۱۳۹۰-۰۳-۳۰ ۰۸:۵۲:۰۳
ايران كشوري كثيرالاقوام است. نيايد به بهانه هاي واهي به اقوام ايراني و هم ميهنان خود توهين نمود. براي چنين رويدادي متاسف هستم.
رضا سلیمانی
۱۳۹۰-۰۳-۲۳ ۱۴:۳۶:۳۲
بختیاریها قوم اصیل و با افتخاری هستند. عده ای، مرتب این قوم شیعه یک دست را مورد تهمت و افترا قرار میدهند. باید جواب کارشان رابدهند. بختیاریها با این همه شهید گرانقدر در حال و گذشته، خود را ثابت کردند. شما باید خود را ثابت کنید
امیر احمدی
۱۳۹۰-۰۳-۲۱ ۲۳:۱۷:۴۵
براستی که ادم از وجود این بی عدالتیها که در حق قوم اصیل بختیاری روا داشته میشه تاسف میخوره. بختیاریها میهن دوست ترین افراد ایرانی هستند، این را تاریخ ثابت کرده است.
بختیاری
۱۳۹۰-۰۳-۱۹ ۱۵:۱۲:۱۵
سلام
در جواب کوروش که گفتند این فرد (نویسنده با اسم مستعار یک بختیاری) ریگی به کفش دارد:
بسیاری از نویسندگان و فعالان در عرصه های مختلف و نویسندگی اسم مستعار داشته و دارند. و این نشانه ترس و یا ریگی به کفش داشتن و... نیست. و ترس از بختیاری به دور است و هر بختیاری به اندازه امکانات و توانایی خود می تواند مطالبات بختیاری را مطرح کند. آقا کوورش ایمیل و ادرسی در نظرات نداشتی تا بتوانم این نظرات و نظرات دیگر را مخصوصاً برایت بفرستم
برادر گمنام
به نظر شما راههای مطرح کردن مطالبات قوم بختیاری چه هستند. من این طریق را انتخاب کرده ام.
به نظر بنده به کفشان شما ریگ است که در این مورد موضع منفی گرفته ای.
محسن صیدالی بختیاری
۱۳۹۰-۰۳-۱۸ ۲۱:۳۶:۱۲
باسلام. ما بختیاری ها متاسفانه نسبت به تاریخ، فرهنگ و گذشته و هویتمان بی تفاوت شده ایم. جای بسی تاسف است که واکنش های ما نسبت به توهین و تحقیرهای هر ساله و هر ماهه به فرهنگ و نمادهای تاریخی فرهنگمان اینگونه خونسردیم. از برادران و خواهران آذری مان یاد بگیریم و حمایت هایشان از تیم تراکتورسازی که نمود صداهای در گلو خفته و مطالباتشان را به این نحو ابراز میدارند.
نگارنده این سطور بنا به وظیفه خویش و رسالت دانشجویی خود نسبت به سریال سالهای مشروظه نیز در همین سایت ایبنانیوز مقاله ای نگاشتم. اما یک ذست صدا ندارد. بیایید همت را افزون کنیم. بختیاری هر کجا مانده باید بختیاری بماند.
احسان
۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۵:۵۷:۱۶
متاسفانه منه سالل اخیر غیرت و همدلی ایما پاشیده اوبی
بختیاری 4 لنگ و 7 لنگه به جون هم انداختن تا ایسو که به راحتی ایمانه دزد معرفی ایکنن و هیچ پیایی هم سر راست نیکنه که اصالت خوشه از ای تهمتا کوتاه کنه
متاسفم سی خومون که به جز این که شهر و شهر وا یک اتحاد ندارین. جختی منه یه شهر طایفه وا طایفه وا یک مشکل داریم
كهيار
۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۱:۵۶:۲۷
ضمن تشكر از برادر خوبم بابت نقد زيبايش. به قول مرحوم بازرگان آنكه به ما نريده بود كلاغ ... دريده بود. بگذار صنبور هم حرفش را بزند. در زمانهاي مختلف هميشه به دنبال سركوب قوم بختياري بوده و هستند. آنچه مهم است حفظ وحدت است.
کوروش
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۲۳:۳۰:۵۶
سلام
این آقا/خانوم، از این طریق نمی تونه مطالبات بختیاری ها را دنبال بکنه. واقعا برای ایبنانیوز متاسفم.
مطمئن باشید کسی که پشت سنگر ایستاده و خودش رو نشون نمی ده، ریگی توی کفشاش هست.
خواهش می کنم روحیه ی بلند و سرافراز بختیاری ها را با این جور آدما کنار هم نذارین.